Kariyer Yolunuzda Altın Bilezik... MBA…

“Isverenlerin, çalısanların, ögrencilerin, yeni mezunların… kısaca herkesin gözü onda! Büyük sirketlerin kapılarını aralayan bir anahtar, özgeçmislerde parlayan bir inci misali MBA günümüz is hayatında önemini günde güne arttırıyor. Zor oldugu kadar disiplinli bir çalısma da gerektiren MBA programları tam anlamıyla nedir, ne ise yarar, kimler bu programa katılabilir… gibi uzun bir soru listesini de beraberinde tasıyor. Biz de bu sayımızda bu elit programı tüm detayları ile sizler için arastırdık…”

MBA programı nedir?

Basit bir soru gibi de gelse, MBA programının genel tanımı halen daha bir çok kisi tarafından yanlıs bilinmektedir. Bir çok kisinin tanımladıgı gibi MBA, master programları veya yüksek lisans ile aynı anlama gelmemektedir. MBA (Master of Business Administration) yani Isletme Master Programı veya Isletme Yüksek Lisansı kendi içinde özgün bir programdır. MBA bir tür yüksek lisans programıdır.


Ilk kez ABD’de sunulan bu program hem ögrenciler hem de büyük ve orta ölçekli sirketler tarafından fazlasıyla ilgi görmektedir. MBA programı gerek basvuru esnasında istenen akademik ve kariyer altyapısı, gerekse egitim süreci göz önünde bulunduruldugunda en zorlayıcı yüksek lisans programlarından birisidir. MBA programlarına her hangi bir lisans derecesini bitirmis, akademik basarısı son derece iyi, lisans diploma not ortalaması 4 üzerinde en az 3 olan, iyi bir Ingilizce sınav (Toefl veya Ielts) skoruna ve Gmat skoruna sahip, genellikle en az 3 yıl is deneyimi olan kisiler akademik ve is yeri referansları ile basvurabilirler. MBA programının içerigini finans, finansal muhasebe, pazarlama, genel isletme...vs. gibi matematik bazlı programlar olusturdugu için, özellikle isletme veya yan dallarında lisans programlarının dısında bir lisans derecesi ile mezun olmus ögrencilere, program öncesinde dil okullarında veya üniversiteler bünyesinde sunulan Pre-mba programları tavsiye edilir. Bu sayede ögrenciler hem bu konular hakkında ön bilgi edinme hem de Ingilizcelerini gelistirme fırsatı yakalarlar.


MBA programı kendine özgü bir programdır. Son yıllarda ki popüleritesi farklı uzmanlık alanları içeren MBA programlarının olusmasına neden olmustur. Bu programlara örnek olarak finans, pazarlama, uluslar arası iliskiler ve ticaret uzmanlık alanları ile sunulan MBA programları gösterilebilir. Bu programlara bir örnek olarak da ABD’de Hartford Üniversitesi’nde sunulan E2M programı gösterilebilir. Bu program her hangi bir mühendislik disiplininde yüksek lisans programını ve isletme yüksek lisans programını bir arada sunarak ögrencileri 2 yüksek lisans diploması ile mezun eder. Son yıllarda dikkat çeken baska bir tür MBA programı ise e-MBA programıdır. Internet üzerinden verilen bu programın maalesef halen daha YÖK denkligi bulunmamaktadır.


MBA programları Ingiltere’de 1 yıl, Avustralya’da 1, 1.5 veya 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genellikle 2 yıl sürelidir. Amerika’da bazı üniversitelerde 1 yıl süreli MBA programları da mevcuttur. Kendine özgü MBA programı genellikle diger yüksek lisans programları ile karsılastırıldıgında biraz daha masraflıdır. Genellikle MBA programları 15000$dan baslar ve 50000$a kadar çıkabilir.


MBA programları, sunuldukları üniversiteler ve giris kosulları hakkında daha detaylı bilgi için Global Vizyon ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

 

05 Mart 2015