Yurtdışında Master Programlarına En Büyük Rakip Sertifika ve Diploma Programları

“ Lisans ve yüksek lisans eğitimlerinize ek olarak iş hayatında profesyonelleşmek ve mesleki bilgilerinizi artırmak için uygulamalı bir öğrenim tecrübesi kazandıran sertifika ve diploma programlarından yararlanabilirsiniz. Konusunda sektöre dair uzmanlığı ve tecrübesi olan yönetici ve akademisyenlerden alacağınız eğitimler ve yapacağınız stajlar ile mesleki vizyon’unuzu genişleteceksiniz.”  


Yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi en az 1 yıl sürelidir ve maliyeti yüksektir.  Yüksek Lisans eğitimi için gerek vakti olmayanlar gerekse daha düşük bütçeye sahip olanların alternatifi Sertifika & Diploma programları son yıllarda özellikle önem kazanmakta.  Günümüzde “plug-in” çalışanlar, yani nasıl ki bir su ısıtıcısını fişe taktığımız anda çalışmaya başlar, aynen bu şekilde işe girdiği andan itibaren o işi her hangi bir acemilik devresi olmadan yapabilecek personeller, şirketler tarafından tercih edilmektedir.  Bu tarz bir çalışan ise ancak iyi bir eğitim ve stajdan sonra ortaya çıkmaktadır.  İşte bu iki kilit noktayı, eğitim + staj imkanını bize Sertifika & Diploma programları düşük maliyetler ile sumaktadır. 


Yurtdışında Sertifika & Diploma programlarının süreleri 4 haftadan başlar ve 2 yıla kadar çıkmaktadır.  Bu programların bazıları kendi müfredatları dahilinde staj seçenekleri sunarken, bazıları ise vize koşulları gereği ekstra çalışma hakkı elde edilmesine imkan verir.  İngiltere’de bu tarz programlar genellikle özel okullar tarafında sunulur.  Bu okullara en iyi örnekler; BBSI, MLS, London School of Internatinal Business College olarak gösterilebilir.  Amerika’da ise bu programlar genellikle ünlü üniversitelerin bünyelerinde sunulur.  Bu okullar arasında University of California Berkeley, UCLA, University of California San Diego, San Diego State University şüphesiz ki en iyilerdendir.  Kanada’da ve Avustralya’da da İngiltere gibi özel okullarda Sertifika & Diploma programları profesyonel staj seçenekleri ile sunulmaktadır. 


Bu programlara katılabilmek için, öğrencilerin ileri düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmaları gerekir.  Özellikle Amerika’da sunulan programlar TOEFL skoru olmadan öğrenci kabul etmez.  Öğrencilerin Sertifika & Diploma programlarına katılabilmeleri için en az TOEFL IBT 79 skorunu elde etmeleri gerekir.  Yeterli İngilizce düzeyine sahip olmayan öğrenciler için ise aynı okul veya üniversite bünyesinde dil eğitimi verilir ve dilerlerse öğrenciler öncelikli olarak dil eğitimi alırlar ve daha sonrasında Sertifika veya Diploma programlarına başlayabilirler. 


Sertifika & Diploma programlarından bazıları ise şunlardır;  Project Management, Finance, Marketing, Human Resources, Business Administration, International Commerce and Trade, Real Estate, Computer Information Systems, IT, Global Business Management, Digital Design, Accounting, Interior Design, Tourism and Hospitality Management, Journalism, Web Design, E-Business, Taxation, Fashion Design, Legal Services, Music Business, Entertainment Media...

Editörün Yorumu;

Sertifika ve Diploma programları; Bütçe ve süre sorunu olan öğrencilerimize Master alternatifi olarak sunulmaktadır. Bu programlar da çok ciddi olarak eğitim görmekte ve ardından 1 sene kadar sadece çalışabilmektesiniz.  Bu gün en küçük işletmelerden en büyük kurumlara kadar eleman ararken CV incelemesinde mezun olduğu Üniversite, almış olduğu eğitim kadar, bu iş alanındaki tecrübesi de dikkate alınmaktadır. Bu programlar sizi kariyerinizde hak ettiğiniz yere taşıyan bir merdivendir. Özellikle Amerika da Master eğitiminiz iki yıl sürer. Örneğin UCLA’ de  Master yapmak için hem çok yüksek olan giriş kriterlerine, hem de maliyetine karşılık UCLA de diploma programına katılabilirsiniz.  Hem UCLA diploması alır, hem çok düşük maliyetler ile okur hem de Amerika’da iyi bir firmada maaşlı staj yaparak hem para hem tecrübe kazanırsınız.. UCLA de normal master ücretleri 25.000 USD dan başlamaktadır. UCLA de diploma programları ise 6000 USD dan başlar… Size tavsiyemiz lütfen bu programları detaylı inceleyiniz…