Yurtdışında Üniversite Bilmecesi

Her yıl binlerce Türk öğrenci liselerden ve üniversitelerden mezun oluyorlar ve yüzlercesi eğitimlerini bir adım öteye taşımak için yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitiminin kapısını zorluyor. Araştırmalar yapıyorlar, değerlendiriyorlar, durumu ihtiyaçları ve hayat standartları ile karşılaştırıyorlar... Yanlış yönlendirmeler, maliyet hesapları ve yanlış seçimlerden dolayı ise birçoğu vazgeçiyor veya mutsuz oluyor... Global Vizyon ailesi olarak, bu durum karşısında Üniversite Yerleştirme Departmanımız (UPSOT) ile öğrencilere “Başarısız öğrenci yoktur, yanlış seçim vardır!” ilkesinden yola çıkarak danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Ülkere Göre Üniversite Sistemleri

Süre, eğitim sistemi, giriş koşulları ve maliyet gibi faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda, gerek lisans eğitimi gerekse yüksek lisans eğitimi birçok ülkede farklı şekillerde sunulmaktadır. Global Vizyon olarak başta İngiltere olmak üzere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa’da birçok üniversite ile ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çalışmalar sayesinde, her yıl onlarca öğrenciyi yurt dışında bulunan üniversitelerin lisans ve yüksek lisans programlarına yerleştirmekteyiz.


İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürelidir. Lisans eğitimini mercek altına yatıracak olursak, her ne kadar İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl süreli denilse de Türk öğrencilerin İngiltere’de bir üniversitede lisans eğitimlerine başlamadan önce 1 yıl süre ile Foundation adı verilen hazırlık yılını okumaları mecburidir. Böylelikle İngiltere’de lisans eğitimi Türk öğrenciler için 1 yıl Foundation ve 3 yıl eğitim olmak üzere, ülkemizde olduğu gibi 4 yıllık bir süreçten meydana gelmektedir. Foundation yani hazırlık yılı, sanıldığının aksine sadece İngilizce hazırlık eğitiminden ibaret değildir. Foundation programına ister üniversite bünyesinde, isterse özel bir kolejde katılan bir öğrenci, İngilizce eğitiminin yanı sıra, üniversitede okuyacağı bölüm ile ilgili dersler almaya başlar, bu konularda üniversite düzeyinde ödevler ve sunumlar hazırlar. Foundation programını başarı ile bitiren bir öğrenci lisans eğitimine devam eder.


İngiltere’de ki yüksek lisans, yani master programları 1 sene sürer. Yabancı öğrenciler bu programlara direk katılabilecekleri gibi, öncesinde pre-master ve pre-sessional gibi genellikle kısa süreli hazırlık programlarına da katılabilirler.


Amerika’da ve Kanada’da ise lisans eğitim ülkemizde olduğu gibi 4 yıl, master eğitimi ise alanına ve sunulduğu üniversiteye göre 1 veya 2 yıl arasında değişen süreler ile sunulmaktadır. Amerika ve Kanada’da lisans eğitimi öncesinde her hangi bir hazırlık programı zorunluluğu yoktur. Kabul şartlarını sağlayan öğrenciler direk kabul aldıkları üniversitede lisans eğitimlerine başlayabilirler. Aynı şekilde, yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler de istekleri doğrultusunda pre-master veya pre-sessional programlarını değerlendirebilirler.


Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da lisans eğitimi İngiltere’de olduğu gibi 1 yıl Foundation + 3 yıl eğitim olarak sunulmaktadır. Yüksek lisans eğitimi ise yine seçtiğiniz programa göre 1 veya 2 yıl arasında değişen sürelerde sunulur. Avustralya’da eğitim sistemini diğer ülkelerde ki eğitim sisteminden ayıran en büyük özellik ise, eğitimin şubat ayında başlamasıdır. İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkelerde, bizde olduğu gibi eğitim yılı eylül-ekim aylarında başlayıp, ocak-şubat aylarında yarı dönem tatili vardır. Fakat Avustralya’da eğitim şubat ayında başlar ve yarıyıl tatili ağustos ayında yapılır.


Avrupa’da lisans ve yüksek lisans eğitimi Bolonya anlaşmasından sonra birçok ülke tarafından 2010 yılına kadar tekrar düzenlenmek için masaya yatırılmış durumdadır. Şu anki durum göz önünde bulundurulduğunda lisans eğitimi birçok Avrupa ülkesinde 3-4 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 1-2 yıl arasında değişmektedir.

Yurtdışında ki Üniversitelere Giriş Yolları

Öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelerin kapılarını aralayabilmeleri için, öncelikle üniversitelerin kabul şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Global Vizyon ailesi olarak, öğrencilerimiz mevcut durumlarını göz önünde bulundurarak, üniversitelerin lisans veya yüksek lisans programlarından kabul almaları için farklı alternatifler sunmaktayız. Yurt dışında üniversite eğitimine kabulün 3 farklı yolu vardır;

 

Öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelerin kapılarını aralayabilmeleri için, öncelikle üniversitelerin kabul şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Global Vizyon ailesi olarak, öğrencilerimiz mevcut durumlarını göz önünde bulundurarak, üniversitelerin lisans veya yüksek lisans programlarından kabul almaları için farklı alternatifler sunmaktayız. Yurt dışında üniversite eğitimine kabulün 3 farklı yolu vardır;


-Şartlı Kabul (Conditional Offer): Yurtdışı üniversitelerinin akademik anlamada istedikleri şartları yerine getirebilen, fakat İngilizce’ si yeterli olmayan veya henüz herhangi bir dil yeterlilik sınavına girmemiş öğrenciler için özellikle İngiltere’deki tüm üniversiteler ve başka ülkelerde bazı üniversiteler ‘Conditional Offer’ yani şartlı kabul gönderirler. Şartlı kabulün alınabilmesi için, öğrencilerin dil yeterlilik belgeleri (TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesi) hariç tüm başvuru evraklarını danışmanlarına teslim etmeleri gerekmektedir. Bu belgelerin tamamı üniversitelere gönderilir ve daha sonrasında üniversitelerden öğrencilere şartlı kabul belgeleri gelir. Örneğin üniversite için başvurusunu Ocak ayının başında yapan bir öğrenciye, en geç Şubat ayı başına kadar şartlı kabul gelir ve bu şartlı kabulün, şartının yerine getirilmesi için belli bir son başvuru tarihi vardır. Genellikle bu tarih Temmuz ayı başıdır. Yani öğrencinin Şubat ayından Temmuz ayına kadar bu şartı yerine getirebilmesi için zamanı vardır. Eğer ki bu süre içerisinde öğrenci istenilen şartı yerine getirebilir ve TOEFL veya IELTS skorunu alabilirse, bu sınav sonuç belgesi, yine danışmanlar tarafından başvurulan üniversiteye gönderilir ve kabul tam kabule çevrilir, yani öğrenci tam anlamıyla üniversiteye kabul edilmiş olur.

-Doğrudan Yerleştirme (Direct Entry): Yurtdışında ki üniversitelerin akademik şartlarının yanı sıra İngilizce yeterlilik şartlarını da yerine getirebilen ve bunları uluslararası geçerlilikte dil sınavları ile kanıtlamış öğrencilerin başvuruları, danışmanlarımız tarafından gerekli olan tüm evrakların öğrenci tarafından hazırlanması sonrasında üniversitelere yapılır. Bu tarz tam dosya halinde ki başvuruların, üniversitelerin eğitim yılları başlamadan 6-8 ay öncesinde yapılması önemle tavsiye edilir. Tam dosya ile başvuru yapan öğrenci, üniversitelerden tam kabul alır.

-Yurtdışında dil eğitimi, Foundation (hazırlık yılı) eğitimi veya Pre-Master programlarına katılırken yerleştirme: Yurt dışında üniversitelere kabul için akademik veya dil yeterlilik gibi kriterleri elde edememiş ve bu nedenle üniversite eğitimleri öncesinde, dil eğitimi, Foundation programı veya Pre-master programlarına katılması gereken öğrenciler, dilerlerse, öncelikli olarak kabul şartlarını elde edip, sonrasında eğitimlerini alırken üniversiteleri bire bir görerek karalarını verebilir ve başvurularını yapabilirler. Dil eğitimi, foundation programı veya pre-master programı sunan okullar üniversite başvuruları konusunda danışmanlık hizmeti sundukları gibi, öğrencilerimiz dilerlerse üniversite başvurularına da bizimle devam edebilirler. Öncelikli olarak kabul şartlarını elde etmek, biraz düşünmek ve üniversite eğitimi almak istedikleri ülkeyi tanımak isteyenler için, özellikle bu tarz hazırlık programlarını tavsiye ediyoruz. Bu hazırlık programları hakkında biraz daha detaya inecek olursak;

--Foundation programları, lisans eğitimlerine İngiltere, Avustralya veya Yeni Zelanda’da devam etmek isteyen öğrencilerin katılmak zorunda oldukları ve genellikle 1 sene süreli üniversite hazırlık programlarıdır. Bu programlar bazı dil okulları ve kolejler tarafından düzenlendikleri gibi üniversite bünyesinde sunulan hazırlık programları da mevcuttur. Foundation Programları genellikle eylül ve şubat aylarında başlar, fakat bazı kolejlerde ve dil okullarında senede 4 başlangıçta mevcuttur. Bu programlar sayesinde, öğrenciler İngilizce bilgilerini geliştirmenin ötesine geçerek, üniversite düzeyinde ödev ve sunum hazırlama tekniklerini öğrenirler ve üniversitede okuyacakları bölüme göre dersler almaya başlarlar. Bu nedenle Foundation programları, akademik açıdan ve dil yeterliliği açısından tam anlamıyla üniversiteye hazırlık eğitimi sunarlar. Programlarını başarı ile bitiren öğrenciler, programı aldıkları dil okulu veya kolej tarafından başarı durumlarına göre, üniversite tercihleri yaparlar ve bu sayede üniversite eğitimlerine devam ederler.

--A-Level programları da özellikle tıp, eczacılık veya hukuk gibi alanlarda lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere sunulan ve genellikle 2 yıl süreli hazırlık programlarıdır. Foundation Programları gibi A-Level programları da genellikle dil okullarında veya kolejlerde sunulan ve sene de 2-3 başlangıcı olan programlardır. A-Level programlarına katılan öğrenciler başarılı bir şekilde mezun oldukları takdirde ya, tıp, eczacılık veya hukuk gibi zor bölümlere yerleştirilirler veya İngiltere’de ilk 10 da yer alan üniversitelere giriş şansı yakalarlar. Bu gibi amaçları olan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak programlar A-Level programlarıdır, fakat bu programlar uzun soluklu ve zorlayıcı programlar olduklarından, öğrencilerin gerçekten istekli olmaları ve başarıya odaklanmaları, istedikleri sonuca ulaşmalarında büyük rol oynar. Pre-Master programları ise yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere sunulan programlardır. Pre-Master programlarına, yüksek lisans eğitimi öncesinde dil pratiği yapmak ve akademik anlamda hazırlanmak isteyen öğrencilere önerildiği gibi, lisans alanlarından farklı bir alanda master yapmayı planlayan öğrencilerin, ön bilgi kazanmaları açısından katılmaları tavsiye edilir. Bu programlar zorunlu olmamakla beraber, yüksek lisans eğitimi öncesinde öğrencilerin hem ülkeye alışma sürecini atlatmalarını sağlar hem de daha rahat bir eğitim dönemi geçirmelerini amaçlar. Bu programlar dil okullarında, kolejlerde ve üniversite bünyesinde sunulan programlarıdır. Pre-Master programına katılan bir öğrenci, programını tamamladığı okuldan aldığı sertifika ile dilerse bir başka ülkede de yüksek lisans eğitimi yapabilir.

Üniversite Başvurularında Neler Gereklidir?

Yurtdışında, özellikle dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Amerika’da Harvard, Yale, MIT, İngiltere’de London School of Economics, Cambridge veya Oxford, Kanada’da University of Toronto veya Mc Gill gibi üniversiteler öğrenci seçimlerini çok büyük titizlik ile yürütürler ve bu nedenle öğrencilerin üstün başarıda olmalarının yanı sıra sosyal yönlerinin de gelişmiş olmasını beklerler. Bu nedenle büyük başarılara sahip olmayan öğrencilerin bu gibi üniversitelere başvurmamalarını tavsiye ederiz.


Dünyanın birçok ülkesinde binlerce üniversite ve program arasından seçim yapmak zor. Ama herkesin başarı seviyesine göre mutlaka bir program vardır, bu noktada önemli olan doğru seçim yapmaktır. Bizim için ‘Başarısız öğrenci yoktur, yanlış seçim vardır!’ Danışmanlarımız sizin başarı durumunuzu analiz eder ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru seçenekleri sunar.


Üniversite seçiminin yanı sıra, lisans ve yüksek lisans başvurularında, başvuru evraklarının titizlikle hazırlanması da büyük rol oynar. Başvuru dosyasında yer alması gereken evrakları ise şöyle sıralayabiliriz;

 

Lisans Programlarına Kabul İçin Gerekli Evraklar;

-Lise Diploması ve bazı ülkeler için Foundation veya A-Level programlarını bitirme sertifikası.
Transkript
-İngilizce yeterliliğini gösteren TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesi.
-2 adet akademik referans.
Kendisini, eğitim geçmişini ve gelecek planlarını açıklayan niyet mektubu yani ‘Statement of Purpose’.
-2 adet fotoğraf
-CV

Yüksek Lisans Programlarına Kabul İçin Gerekli Evraklar;

-Lisans Diploması
-Transkript
-İngilizce yeterliliğini gösteren TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesi.
-2 adet akademik referans
-Varsa iş yerinden alınacak referans
-Kendisini, eğitim geçmişini ve gelecek planlarını açıklayan niyet mektubu yani ‘Statement of Purpose’
-2 adet fotoğraf
-CV